
A Velek vezér Hagyományőrző Íjász Egyesület 12 íjásszal képviseltette magát a III. Aranynyereg Íjászversenyen Zsákán
Körülbelül 25-30 éve kezdett újra ébredezni hazánkban az íjászat, aminek a népszerűsége a mai napig felfelé ível. Tavaly áprilisában vetődött fel annak a lehetősége, hogy a szabadidő hasznos eltöltésére irányuló sport teret hódítson Eleken, mert úgy tűnt, kisvárosunkban akad iránta érdeklődő. Nyárra a kezdeti „jó időtöltésből” heti két edzés erejéig, rendszeresen működő szakkör alakult Duró Lajos vezetésével. Őszre pedig az újdonsült „harcosok” száma a felnőttek körében elérte a 10 főt, így felmerült az egyesületté alakulás ötlete is.
A hosszas procedúrát követően 2015 májusában hivatalosan is bejegyzésre került az íjászcsapat: Velek Vezér Hagyományőrző Íjász Egyesület Elek néven. A névadás nem a véletlen műve, hiszen Velek vezér egykor a térség jelentős harcosa volt. Az elnök, a korábbi szakkörvezető, Duró Lajos lett, aki elsődleges célként a fiatalokat szeretné beavatni az ősi magyar hagyományokba.
A tréningek mellett a rutinszerzés szempontjából rendkívül fontos szerepe van a versenyeken való részvételnek. Az edzéseken az alapokat meg lehet tanulni, a későbbi fejlődéshez azonban elengedhetetlen az erőpróbákon való részvétel. Ennek megfelelően már télen megkezdődtek a megmérettetések, Békéscsabán a Csabai Lovasíjász Egylet, Gyulán a Kerecsényi László Íjász Egyesület szervezte teremversenyekkel. A nyár még javában tart, jó néhány felmérő hátra van, melyeken az eddig még helyezetlen harcosok is érhetnek el szép eredményeket.
Persze akadnak olyanok is, akik hamar „kinőtték” magukat. A rutinosabb íjászok közé tartozik Szentiványi Izabella, aki fiúkat meghazudtoló módon hozza az eredményeket, de Juhos István sem panaszkodhat a medálok terén, aki egyébként más sportágban is ér el sikereket. Továbbá Szabó Márton és Zalai Kristóf is a rendszeres éremesélyesek közé tartozik. A tagok többsége a tradicionális nomád íjak szerelmese, de Rotyis Zsoltról sem szabad megfeledkezni, aki a modernebbet preferálja, illetve ér el jobbnál jobb eredményeket.
A környékbeli egyesületeket gyakorlatilag egy nagy családnak tekinthetik, fontosnak tartják a velük való jó viszony ápolását. Különösen kiváló a kapcsolata az egyesületnek: a gyulai Kerecsényi László Íjász Egyesülettel, a kétegyházi Turul Íjász Egyesülettel, a kabai, illetve a zsákai egyesülettel.
– Következő célkitűzésünk egy saját verseny őszi megszervezése. Továbbra is nagyon fontosnak tartjuk a fiatalok íjászatra nevelését. Nagy köszönettel tartozunk az eleki önkormányzatnak, az Elek Labdarúgó Egyesületnek, az eleki Román Általános Iskolának az eddigi segítségért. A továbbiakban is nagy örömmel fogadunk bármilyen támogatást! Ha Elekről vagy környékéről bárki kedvet kapna a sportághoz, kortól és nemtől függetlenül szívesen várjuk péntekenként és vasárnaponként 16 órától az eleki sportpályán – mondta el Duró Lajos elnök.