Paul Strifler valószínűleg a kevés eleki egyike, akik tehetségüknek köszönhetően
szakterületükön eljutottak a a csúcsra. Elmondhatjuk, hogy szakmájában világhírre tett szert, amire a mai Eleken is büszkék lehetünk!
Az anyakönyvi bejegyzés szerint Strifler Pál Ede 1922 augusztus 2-án született Eleken. Szülei Strifler Pál gépész és Klemm Franciska voltak.
Az újszülöttet az akkori plébános, Reibel Mihály (1889-1959) keresztelte meg. A család akkoriban a Pestis sor 673 alatt lakott (ma Zalka utca). Utólag azt is bejegyezték az anyakönyvbe, hogy Strifler Pál 1955. július 19-én a németországi Steinhausenban feleségül vette Ingeborg Magdalena Schmidtet. Házasságukból két gyermek született.
Strifler Pál polgári iskolába Eleken járt, kiváló eredménnyel Gyulán érettségizett, majd pedig 1940-ben a budapesti műszaki egyetemen kezdte el tanulmányait, amit 1944-ben meg kellett szakítania, mivel bevonult az akkori magyar honvédségbe.
A II. világháború után azonban az egyetemi tanulmányait nem tudta folytatni Magyarországon, 1950-től Németországban, Untertürkheimban a Daimler-Benznél haszonjárművekkel kezdett foglalkozni.
1973-ban a karlsruhei egyetemen mérnökdoktori címet szerzett, 1989-ben pedig az aacheni egyetem tiszteletbeli professzorrá választotta.
Strifler Pálnak 33 publikációja és 26 találmánya létezik. (Kutatási területe a haszonjárművekhez kötődik.) 1988-ban igazgató is volt a Daimler-Benz -gyárban.
Számos szakmai társaság tagjává választotta Nyugat-Európában, az USA-ban, de Budapesten is.
1989. április 29-én, tehát egy nagyon is történelmi időpontban megválasztották a Baden-Württemberg központú magyarországi németek szövetségének az elnökévé, egészen 1994-ig töltötte be ezt a fontos tisztséget.
Jól tudott élni ezzel a lehetőséggel is, hisz pl. ekkor sok magyar-német testvérvárosi kapcsolat jött létre, mindkét fél megelégedésére lezajlott a kárpótlás is.
Több mint jelképes volt az is, amikor 1990-ben Strifler Pál elültetett egy olyan, az eleki temetőből származó facsemetét a leimeni emlékkő mellé, ami ma is a megbékélést és a a barátságot jelképezi!
Mint egykori “gyakorló” politikus (is) jól látja át a közelmúlt nagypolitikai változásokat, bölcsen a jelenre és a jövőre teszi a hangsúlyt.
1991. május 8-án Bebenhausenben találkozott Göncz Árpád (1922-) akkori magyar köztársasági elnökkel is. (A fényképen ő köszönti G. Á.-t.)
A sors kegyes volt hozzá, hisz megélte a közép-európai kommunista rendszerek összeomlását, sőt bizonyos mértékben az új magyar rendszer formálójává is válhatott.
Strifler Pál tevékenységére a koronát a kecskeméti Mercedes-gyár megnyitása tette rá, hisz neki is köszönhetjük, hogy ez a világmárka megjelent hazánkban. (S. P. Békés megyében gondolkodott, de a kedvezőtlen feltételek miatt erre nem kerülhetett sor!)
Kár, hogy az idei világtalálkozón nem kapta meg az Elekért emlékérmet…
Ő sem szakadt el soha Elektől, hisz pl. több világtalálkozón is jelen volt, Elekhez kötődő írásait magyarul is olvashatjuk.
Jó lenne, ha a közeljövőben ő is megkapná a legmagasabb eleki elismerést, hisz aligha van nála olyan személy, aki ezt jobban megérdemelné!
Források:
Strifler, Paul: Elek településképének főbb jellemzői a századfordulón, In: Havassy Péter szerk.: Tanulmányok Elek történetéhez. Elek, 2002. 223 o.
Strifler, Paul: Der politische Wandel in Europa-Politikai fordulat Európában. In: Ament, Joschi és mások által szerk.: Wir sind alle Eleker-Mindannyian elekiek vagyunk. Sinsheim-Elek, 2010. 250 o.
Loderer, J. Klaus: Paul Strifler 90. In: Unsere Post. Ostfildern, 2012. Juli
Rapajkó Tibor
Sajnálattal vettük halálhírét a közelmúltban.