Meglepett amikor évekkel ezelőtt a „Nagy gyepen” keresve a lóversenypálya helyét, több kilőtt puskagolyóra leltünk. A szóródásból ítélve egy széles sávba lőttek velük célba. A terület adottságait figyelembe véve, ideális hely lenne egy lőtérnek. Hátul egy dombvonulat (természetes „golyófogó domb”) elöl pedig a nagy síkság.
A területen végül több kb. 1 méter átmérőjű szabályos dombocskára lettünk figyelmesek Tokai Lajos barátommal, aki a kutatásban segített. A dombocskák két szabályos egyenes vonalban helyezkedtek el, egymással és a dombvonulattal párhuzamosan. A két dombsor dombocskái egymáshoz képest kissé eltolva lettek kialakítva. A hátsó dombsor két dombja közé esett az előtte lévő sor dombja. Akár ezek a dombok egy kerítés oszlopainak helyét is jelölhették, hiszen régebben ezen a területen volt valahol a lóversenypálya is.

A lövedékeken jól kivehető még mindig a puskacső huzagolásának nyoma, ami azt bizonyítja, hogy ezeket a „golyókat” bizony rendeltetésüknek megfelelően használták.
Ezek a 11 mm átmérőjű „golyók” az úgynevezett 1867 M típusú Werndl lövedékek. Ezt a lőszertípust váltotta fel az 1893 M 8×50 mm R jelölésű lőszer. Vagyis ezeket a lövedékeket nagy mennyiségben csak 1867 és 1893 közt gyártották.
Figyelembe véve, hogy még raktáron lévő készleteket később is felhasználtak gyakorlatokon, így 1867 és 1900 közt lőhették ki ezeket a lőszereket. Kérdés, hogy kik és miért gyakorlatoztak itt, hiszen még jó húsz év múlva lettünk csak határőr település.
Köszönet Barna Gergelynének, hogy lehetővé tette a kutatást.
Wittmann Attila
Forrás:
http://militiahungarorum.extra.hu/1867_f_k_u_l_l_6.html#resz_11
Kapcsolódó korábbi cikkeink:
https://elekfoto.com/2017/06/06/loterek-nyomaban-34/
https://elekfoto.com/2017/05/29/loterek-nyomaban-24/
https://elekfoto.com/2017/05/23/loterek-nyomaban-14/