Klemm Tamás
Mariazell az egyik leghíresebb osztrák zarándokhely, temploma sajátos kinézetű, a fő tornya gótikus, de egyben délnémet barokk sisakos tornyai is vannak. Ez összetéveszthetetlen külsőt kölcsönöz neki:
Magyar vonatkozása a templomnak, hogy I. Lajos magyar király egyszer a legenda szerint egy erős túlerőben levő török sereggel szembeni csata előtt megálmodta, hogy egy Mária-kép segít rajta, majd tényleges győzelme után hálából egy csomó kincset adományozott a templomnak. Talán ezért is népszerű zarándokhely a magyar hívők körében.
Napjainkban egyébként magyar tulajdonú vendéglátó vállalkozás is várja itt az ide látogatókat.
Az elekiek is szerettek ide járni zarándoklatra. Ezt bizonyítja a következő szép fénykép. Mivel a múlt század elején készült, nem ismerem a rajta szereplőket, a fotót rám hagyó dédnagyanyám, Post Genoveva (1906-2000) kivételével, aki a legalsó, ülő sorban balról a negyedik. Jó lenne kideríteni még néhány résztvevő kilétét.
Érdekes a viselet, amit Genoveva visel, hiszen mai szemmel nézve fiatal lánynak minősülne a 20 évével – itt viszont meglett asszonynak látszik, nem csupán a nem kimondottan karcsú termete miatt. Ekkor egyébként négy éve házas volt, hisz 1922-ben (tehát 16 évesen!) ment hozzá dédapámhoz, a férjéhez.
Ha jól meggondoljuk, talán az utazás legtöbb hölgy résztvevője is hasonló korú lehetett, ennek ellenére a sötét, ünnepélyes ruhájuk miatt elég idősnek látszanak.
Nyilvánvaló, hogy a szigorú kendősök házasok, a Chaplin-filmek női szereplőire emlékeztető hölgyek a jobb szélen valószínűleg hajadonok lehettek ekkor.
A kép a saját gyűjteményemből származik, Post Genoveva hagyatéka.