Mint minden temetőben, az eleki katolikusban is, van jó néhány olyan sírkő, amelyen fénykép is található. Akárhogy is nézzük ezeket a régi, többé-kevésbé megfakult fotókat, a történelemnek valamilyen lenyomatainak tekinthetjük őket.
Jelképes módon ezek az egykori eleki németek még ma is ránk tekintenek a homályos múltból, mint például Ruck Franciska is.
Ha most mai szemmel megnézzük Ruck Franciska fényképét, akkor talán azt modhatnánk róla, hogy komoly, megfontolt fiatal nő lehetett, aki a korabeli öltözet, illetve a fekete szín dominanciája miatt idősebbnek tűnik valós koránál.
Valószínűleg nagyon szerethették, ha fontosnak tartották azt, hogy személye ilyen módon “örök időkre” megőrződjön.
A korabeli egyházi anyakönyvi bejegyzések alapján szerencsére azért néhány fontos dolgot sikerült megtudnunk róla.
A férje Strifler János volt, de valószínűleg csak egy leányuk született, Veronika 1915. április 12-én, aki házasságot kötött 1932. március 15-én az 1908. szeptember 8-án született Bender Györggyel.
Ezt a házasságot azonban az édesanya, vagyis Ruck Franciska már nem élhette meg, mert korábban, 1929. április 3-án 35 éves korában tüdővészben maghalt. A halála előtt a Tavasz utcában (ma is az) lakott.
Most nem tudjuk megmondani, hogy mi történt a családdal később, csak azt, hogy akkoriban még elég rosszak voltak a halálozási mutatók még felnőtt korban is, de ez nyilván nem nyugtatta meg a családot, mint ahogy az sem, hogy a gazdasági világválság csak tovább nehezítette az életet Eleken is!
Rapajkó Tibor