A képeslapok mint időkapszulák, a történelem egy-egy szeletét tárják elénk. A fényképeken jól nyomon követhető a település arculatának változása.
Ahhoz viszont, hogy a szemlélő pontos információkra tudjon szert tenni, fontos szem előtt tartani a képeslapgyártás pár aspektusát. Először a fénykép készül el, majd megkezdődik a nyomdai munka. A fénykép alapján egy nyomómintát készítenek. Ennek a klisének az elkészítése nem olcsó. Vagy ezért, vagy a nyomdai munka meggyorsítása miatt, néha a készítők más képeslapokon már korábban használt fényképeket vettek ismét elő. Ezért előfordulhat, hogy egy jóval korábbi fénykép kerülhet egy később kinyomtatott képeslapra.
A Polgári Iskola esetében kiváló támpontot jelentenek az iskola elé ültetett fák. Ezek növekedését figyelve felállíthatunk egy időrendi sorrendet.
A fák növekedését figyelve most egy 1929-ben kiadott képeslap következik.
Érdekes, hogy a fák itt sokkal nagyobbak, mint a korábbi képeslapokon. Vagyis valószínűleg az 1930-as években korábbi, 1920-as évekbeli fényképeket használhattak fel.
Jól látható az iskola homlokzatán a címer és a felirat „Magyar Állami Polgári Fiúiskola” azonban a következő sor már nehezen olvasható, talán az építés dátuma „Épült 19…ban”. Sajnos később, mind a feliratot, mind a címert leverték.
A képeslapok másik oldala is érdekes, hiszen üzeneteket lehet rajtuk olvasni. Ez újabb információval szolgál az adott időszakról. A Polgári Iskolát ábrázoló képeslapon a következő olvasható: Kedves Igazgató Úr! Kissé későn, de annál szívélyesebben üdvözlöm az új működési helyemről. Elég jól vagyok. Kedves Igazgató Úr, hogy érzi magát a szabad és független hosszú nyaralásban? Biztos jól, nem felhőzi semmi kellemetlenség az életét. Bár én is otthon lehetnék. Szeretettel üdvözlöm Konkoly Panni.
A Polgári Iskolába járó gyermekek a 20-as, 40-es években iskolai sapkát hordtak, amin sapkarózsa is volt. Sajnos sapkával még nem találkoztam, de egy sapkarózsával igen.
Wittmann Attila