Danilov Mihály (1880-1943) az I. világháború után került Magyarországra menekültként többed magával, hisz korábban cári tisztként szolgált, és valószínűleg az utolsó orosz cár, II. Miklós (1894-1917) unokaöccse is volt.
Budapesten a magyar nagybirtokosok “szétosztották” egymás között ezeket az orosz menekülteket, akiket a birtokaikon például gazdatisztként alkalmaztak, mint ahogyan Danilovot Lőkösházán a Bánhidy család.
A gyakorlatilag magyarrá lett egykori orosz gárdatiszt az emberek emlékezetében úgy maradt meg, mint aki 12 fehér agár kíséretében sétál a határban.
Életének lőkösházi szakasza tragikusan ért végett, hisz a hadi helyzet kedvezőtlen megváltozása után, 1943. augusztus 31-én öngyilkos lett – talán azért, mert jól tudta, mit jelent a valóságban a kommunizmus!
Az 1944-ben bevonuló szovjetek még a sírjába is belelőttek, a sírját később elszántották. Eddig még nem találtunk írásos dokumentumokat arról, hogy az akkor még Elekhez tartozó Lőkösházáról “átjött-e” valamikor Danilov.
A fenti sorok megírása után nem sokkal később, március 13-án néhány fontos információhoz jutottunk Eleken Kotroczó Menyhértnek (89) köszönhetően, aki maga ásta meg Danilov Mihály sírját Lőkösházán, hisz akkor ő is a Bánhidy-családnál szolgált!
Tőle a következőket tudtuk meg, ami alapján egy árnyaltabb képet kaphatunk az egykori orosz gárdaparancsnokról:
Danilov Mihály a cári hierarchia szerint a harmadik legfontosabb ember volt Oroszországban! A polgárháborúban megölték a feleségét és lányait is, ő is csak az utolsó pillanatban tudott elmenekülni. Először Svédországba ment, de ott túl sok volt a menekült, így onnan hazánkba jött.
Herceg volt, nagy birtoka volt Ogyesszában, a cári gárda parancsnoka is volt tábornoki rangban.
Lőkösházára báró Bánhidy felesége hívta, aki később rábízta az egész birtokot is, de ezek után nem nagyon volt fejlődés! A bárói rokonság ennek nem nagyon örült, de nem nagyon szerették Danilovot sem.
Danilov nem nagyon tudott magyarul, de igazán nem is igen szerette a magyarokat. Társalogni inkább franciául tudott Lőkösházán is.
Öngyilkossága előtt azt kérte, hogy halála után a holttestét Ogyesszába vigyék, ami miatt is hármas koporsóba tették, amit az egykori kastély és az egykori kápolna közötti parkszakaszban temették el.
A sírját az 1944-ben bevonuló oroszok dúlták fel, de nem lőttek bele a sírjába, illetve nem ásták ki a koporsóját sem.
A kastélyban egy orosz tiszt is lakott akkor, aki azt mondta, hogy ha Danilov élne, akkor a Szovjetunióba vinnék, és ott bíróság elé állították volna!
Mindentől függetlenül a sírját, a holttestét ma is meg lehetne találni, mert a két méter mély sírban a hármas koporsó maradványai bizonyára ma is megvannak. Danilovot úgy temették el, hogy a nyakában volt egy, általa mindig hordott nagy ortodox kereszt, de vele temették a kitüntetéseit is. (A temetésén sok orosz volt, még egy pópa is, a búcsúztatóján a jelenlévők nagyon sírtak!)
Kár, hogy pl. manapság Lőkösházán nem ápolják Danilov Mihály, egy minden szempontból nagy ember (közel két méter magas volt) emlékét!
Rapajkó Tibor
Mielőtt öngyilkos lett lelőtte a két kedvenc kutyáját (talán két agár volt). A kutyákat a kardjával együtt mellé temették a sírba. …. Tartja a szóbeszéd.
Visszajelzés: Újabb képek a Bánhidy kastélyról | elekfoto