Klemm Tamás
Egy régi fénykép az eleki általános iskola tanárairól. Amint látható, nagy részük egyházi ember volt. A helyszín a “zárda” hátsó beszögellő udvara.

Singer Ferenc és Mester György kollégáik körében, 1947 körül, az eleki általános iskola hátsó udvarán.
A képen balról a negyedik Singer Ferenc (1919-1993), eleki pap, aki szenvedélyes fotós volt, és akinek a gyűjteményéből a kép származik. Ő később a szegedi Tátra-téri templom plébánosa volt haláláig. Singer Ferenctől jobbra áll a még igen fiatal Mester György, az iskolánk későbbi névadója.
A többiek kiléte egyelőre nem ismert, továbbá az sem, hogy mindannyian tanárként dolgoztak-e, avagy csak látogatóban voltak Eleken. A helyszín a tető ma is meglevő alakja miatt egészen biztos.
Forduljunk bátran a Mag Valihoz!
Az ülő alak és tőle balra álló a két Niedermeier fiú. A Lökösházi úton laktak a zárda után. Édesapjuknak trafikja volt. Ezt a jogot álltalában az első világháborúból hazatérteknek adták országszerte.
A jobb oldali álló alak Lakos Ende. Ma is azt mondja róla anyuka, hogy élete legjobb pedagógusának tartja. Hittant tanított a fiú polgáriban és a lányoknak a zárdában. Összefogta a gyerekeket, sakkozni, asztaliteniszezni, tekézni tanította a fiatalokat , egész télen korcsolyáztak.
Szezon végén “télbúcsúztatót” tartottak. Az apácák pedig szinte üldözték, hogy micsoda dolog ez hogy a lányoknak-fiúknak közös programjuk van. Vissza került Szegedre, de anyuka sokáig levelezésben állt vele. Ott is összefogta a gyülekezet fiataljait, mígnem egy sajnálatos baleset nem történt, egy gyerek eltörte a kezét a templomban. Ez jó ürügy volt, hogy a kommunisták bebörtönözzék, ott szinte agyonkínozák. ’56-ban Bécsbe került, és sajnos később azt lehetett
hallani, hogy “megzavarodott”.
Nem lehet, hogy a képen jobbról a második a Ruck atya lenne fiatal korában?
Az “egy ismeretlen csoportkép” -t néztem előtte és nagyon hasonlatos a két arc.
A fentieket azzal egészíteném ki, hogy Mester György jó barátságban volt mind Singer Ferenccel, mind Niedermayer pappal (sajnos a keresztnevét nem tudom), még a közös szegedi diákéveiknek köszönhetően.
A legmélyebb barátság viszont Lakos Bandihoz (így emlegették a családban) fűzte édesapámat, ugyanis szegedi diákévei alatt a Lakos családnál lakott “kosztos diákként”, s Bandival úgy nőttek fel, mint a testvérek. Lakosné Bella mama írói, pedagógusi vénával is rendelkezett, s “szellemi táplálékkal” is ellátta a fiúkat.
Szüleim hátrahagyott leveleiből tudom, hogy Lakos Endrét, aki Lőkösházán is tevékenykedett, 1946 nyarán helyezték el Elekről.
Mester Klára
Egy idevágó könyvcímet is találtam
Bálint László: Lakos Endre 1919-1969
Üdvözlettel:
Mester Klára
Időközben megtaláltam ugyanezt a képet Mester György hagyatékában. Hátoldalán a következő olvasható:
“Gyurkának Primíciám emlékére szeretettel
Feri”
Elek, 1943. VI. 27.
Az elsőmisés emléklap szövege is azt erősíti meg, hogy nem az iskola tanárai vannak a képen.
“Pappászentelésem és első szentmiseáldozatom emlékére.”
Szeged, 1943. június 20.
Elek, 1943.június 27.
Mester Klára
Visszajelzés: 2019-ben volt az utolsó eleki búcsú Leimen-St.Ilgenben | elekfoto