Az 1950-es évek csekély számú vívmányainak egyike volt, hogy sok gyerek vehetett részt nyári táborokban, ismerkedhetett az országgal. A helyszíneket az Úttörőszövetség biztosította, az utazásról, ellátásról az iskoláknak maguknak kellett gondoskodniuk.
A szervezéssel Mester György tanárt bízta meg az iskola igazgatója.
A mai diákok számára bizonyára már „mesébe illőek” lennének azok a körülmények, ahogy nagyszüleik (dédszüleik?) nyaralni indultak.

A hátsó sorban jobbról Nádor J.Istvánné, Nagy József igazgató, Mester Györgyné, Mester György
1951-ben Szilvásváradra például közel egy napig „vonatoztak” 4-5 átszállással. Az élményt még „színesebbé” tette, hogy központi utasításra az alapfelszerelést is magukkal kellett cipelniük: az ágyneműtől, takarótól, evőeszköztől kezdve a mosdótálon és levesmerő kanálon át egészen a seprűig! ( Utóbbiakból 10 gyerekenként 1db)
A résztvevő fiúk és kísérőik névsora 1951-ben (a teljesség igénye nélkül):
IV. oszt. Bihercz, Szathmáry
V. oszt. Regős, Bencsik, Sarlós
VI.oszt. Fényi, Schön, Kiss
VII. oszt. Sütő, Kormányos, Sferle, Gyucsi, Szántó István, CzakóGy, Szathmáry János, Kormányos Mihály
VIII. oszt. Sarlós, Wittmann, Rezsnyák, Bender Gy, Timár, B. Kún Albert, Csanálosi, Szántó Imre, Tóth Mihály, Erdei Mátyás, Kisházi Zoltán, Zempléni László, Rusz Miklós, Zielbauer Gy.

1953-ban Recsk-Parádfürdő, 1954-ben Badacsonytomaj volt az úti cél. Ekkor az utazás annyival vált kényelmesebbé, hogy engedélyek hosszan tartó beszerzése után külön vasúti kocsiba szállhattak Eleken a gyerekek, amit az útba eső állomásokon az iránynak megfelelő szerelvvényhez csatoltak.
Ezúttal viszont vitték magukkal az élelmiszert és a szakácsokat; az utazóknak a részvételi díj egy részét tojás, burgonya, tarhonya, lekvár, méz, bab, cukor, hagyma stb. formában kellett leróniuk.

Tabló és osztálykép is maradt fenn Mester György hagyatékában ebből az időszakból.
Az iskola vezetősége többször változott ezekben az években.
Radnai László 1952-ben lemondott igazgatói tisztségéről. „Nem tudott azonosulni az iskolával szemben támasztott helyi (politikai) követelményekkel”.
1953 nyarán Nagy Józsefet, korábbi okányi iskolaigazgatót, a helyi párt VB kérésére „egy jó kommunistát” helyeztek Elekre. Kinevezésénél fő szempont volt, hogy ne legyen a helyi tantestület tagja. 1956 nyarán Kétegyházára távozott. (1.)
1956. augusztus 1-től Janecskó János, korábbi járási tanulmányi felügyelő lett az iskola igazgatója.

Az osztálykép valószínűleg 1954-ből való. A tanárok névsora (balról jobbra)
Nádor J. Istvánné, Nagy Kálmánné, Zielbauer György, Mester György, Nagy József igazgató, Burján Gyula, Nagy András, Gyarmathy Béla, Szilárd Ádám
1.Janecskó János: Elek krónikája 1945-2005 145-146. o
3 hozzászólás a(z) “Tábor, tabló, osztálykép – Az iskola tanárai, diákjai az 50-es évek elején” című bejegyzéshez
Nagy József, mint jó kommunistához illik, megfenyegette Anyukát, amikor ezen a télen olyan hideg volt a tanteremben, hogy befagyott a víz hátul a lavórban, s Anyuka hazaküldte a gyerekeket. Szabotázsnak minősítette a “fázós kolléganő” bátorságát.
Ez egy jellegzetes történet abból a korból.
[…] https://elekfoto.com/2013/05/10/tabor-tablo-osztalykep-az-iskola-tanarai-diakjai-az-50-es-evek-eleje… […]