-
Legutóbbi bejegyzések
- Mita in tr Fasta 2023
- Elköltözött a könyvtár
- Pestis sor 638
- Iskolai csoportkép 1930 körül / 2.
- Maszkavonulás a Farsang farkán
- Farsangi bálok
- Eleki család a huszadik század elejéről…
- Egy 56-os forradalmár visszaemlékezése
- Elekiek a tiszalöki hadifogolytáborban
- Egy újabb könyv
- Schneider Katinka esküvője – Elek, 1960. július 9.
- Azok a ködös napok…
- Az 1967-ben Eleken érettségizettek 1. ötéves találkozója
- Banner József temetése 2.
- Családfa kutatás otthonról
Donate
Kategóriák
Blogroll
- A II. magyar katonai felmérés térképe
- Az Eleki Németek Egyesülete
- Dr. Mester György Általános Iskola
- Elek a Wikipedián
- Elek honlapja
- Elek római katolikus kultúrája
- Elekfoto Dokeos rendszer
- Eleki Életmódközpont
- Eleki plébánia
- Grimm Könyvkiadó
- Kulturkreis Elek
- Milentin Rongybazárja
- Phonanudl – finom kaják húsmentesen
- Reibel Mihály Művelődési Ház
- Szép képkeretek
Meta
A miniszterelnök fia Eleken kötött házasságot
Ezen az esküvői képen egy boldog ifjú pár látható, mit sem tudva, mi vár még rájuk, a családjukra, de hazánkra is!
1942. július 16-án az akkor még Elekhez tartozó Lőkösházán kötött házasságot Kállay Kristóf (1916-2006), aki Kállay Miklós (1887-1967), Magyarország akkori miniszterelnökének fia volt.
A szép menyasszony a lőkösházi Vásárhelyi Veronika (1920-2000).
Az egykori jeles eseménynek helyt adó kastély szerencsénkre nem vált a céltalan rombolás és az enyészet martalékává, hanem éppen napjainkban újul meg, “szebb mint valaha” (fénykép 2012 tavaszáról)!
Mivel akkor Elek Csanád vármegyéhez tartozott, ezért a Makói Ujság július 17-i lapszáma is részletesen beszámolt a nem csupán családi ünnepélynek számító eseményről, melyből többek között az derül ki, hogy az akkori háborús időszak miatt a szerénységen volt a hangsúly.
Azt is tudjuk, hogy akkor az ifjú pár nem tudott nászútra elutazni Velencébe (a menyasszony ezt szerette volna), mert az após a visszatért, biztonságosabb Kárpátalját tanácsolta.
Mivel Kállay Miklós 1942-44-ig Magyarország miniszterelnöke volt, Kristóf pedig a személyi titkára (az eleki anyakönyvi jegyzőkönyv szerint is), így ez meghatározta az életüket, sőt “súlyosbítva” azzal is, hogy Kállay Miklós Horthy Miklóssal (1868-1957) együtt nem szerette a nácikat, de a kommunistákat sem, ezért kellett menekülniük, illetve emigrációban élniük a II. világháború után.
Kállay Miklós emlékiratai szerint 1942-ben Horthy úgy tudta “rávenni” K. M.-t a miniszterelnökségre, hogy az mondta neki, az első nagy német vereség után a Wehrmacht úgyis a nácik ellen fog fordulni, vagyis van remény Magyarország számára is!
Kállay Kristóf és Vásárhelyi Veronika 1952-től 1995-ig Rómában éltek, itt nevelték fel két fiukat is. Jelentős közéleti szerepet vállaltak a nyugati magyar emigrációban is.
Veronika jelentős írónak is tekinthető, hisz több, főleg életrajzi vonatkozású kötete is megjelent. Sajnos ezek hazánkban még gyakorlatilag ismeretlenek!
Kállay Kristóf sokat segített a magyar emigránsokon. Nagyon nagy dolognak számított az is, hogy a Szuverén Máltai Lovagrend nagykövete is volt a Vatikánban.
Az egyik legnagyobb ajándék az életükben minden bizonnyal az volt, hogy megélhették a magyarországi rendszerváltoztatást, és az 1995-ös hazatelepülésük után (Budapesten éltek) még bekapcsolódhattak a magyar közélet alakításába. (Kállay Kristóf a Kossuth Rádióban többször is beszélt életükről eléggé magával ragadó stílusában.-R. T.) 58 évig éltek boldog házasságban, ez mindenképpen példa mindenki előtt, hisz problémáik nekik is voltak bőven, de sohasem adták fel!
Mivel Veronika a fővárosban tanult egy egyházi középiskolában, ezért tudott a későbbi férjével találkozni már 1937-ban Budapesten, amiről így ír: “…egy erős szemöldökű, komolyarcú, magas fiatalemberrel, s amikor kezet szorítottam vele, töretlen biztonsággal tudtam, hogy vele, egyedül vele tudom elképzelni az életemet. Vannak ilyen egyedülálló és döntő pillanatok, amikor eldől egy ember sorsa.”
Hetven évvel ezelőtt egybekelt az akkori Eleken két boldog ifjú, de közbeszólt a történelem… Erre emlékeztünk.
Források:
Kállay Miklós: Magyarország miniszterelnöke voltam 1942-44. Bp., 1991. I.k.315 o., II.k. 377 o.
Lakatos Sarolta: “Csak az emlék maradandó.” (Vásárhelyi Vera) Emlékképek dr. Kállay Kristófné Vásárhelyi Vera életéből. In.: Szabolcs-szatmár-beregi Levéltári Évkönyv. Nyíregyháza, 2009. március 21. , 387-400 o. (www.szabarchiv.hu)
Köszönet a képekért és több információért Megyeri Anikónak.
Rapajkó Tibor
Gratulálok ehhez a remek kezdeményezéshez. Mint egykori eleki, örömmel nézem a régi dokumentumokat. Ez valóban értékmentés. Fabulya (Gátvölgyi) Éva
Köszönöm szépen, a magam és szerzőtársaim nevében is.
Üdvözlettel, Klemm Tamás
1948-ban születtem és1950 körül ha jól emlékszem, már mint egy két éves gyerek emlékezhet, bakonszegi tanyánkon együtt laktunk egy Kállay nevű családdal.akiket Békés megyéből telepítettek oda .Volt egy hasoló korú gyerekük mint én akit Dénesnek hívtak.Később B:P-re kerültek majd külföldre.Lehetne-e többet tudni róluk ?
Kedves István!
Én nem tudok róluk közelebbit, de az internet mindenhová elér, és lehetséges, hogy pont most olvassa sorainkat valaki, aki viszont tud a kérdéses személyekről.
Üdvözlettel, Klemm Tamás
Köszönöm a levelet. Mindíg úgy tudtam az esetről ,hogy a Dénes apja Kállay Miklós volt ,aki a miniszterelnök fia volt .Apám Cseh Károly aki a Budai várban a díszőrségben volt katona és a századparancsnoka Kállay Miklós volt.Bakonszegről B:p:-re kerültek , ahol apám többször meglátogatta a családot .Amerikába készült a család ,apám látogatásai is abban maradt , mert nem járt Oroszálnba dolgozni.Ígérték , hogy majd írnak , de ez elmaradt.
Tisztelettel :CSI
nagykállói dr. KÁLLAY Kristófnak és kézdivásárhelyi VÁSÁRHELYI Veronikának két gyermeke született; András (1944) és Miklós (1946).
A polgári esküvői szertartás Lőkösházán, az egykori “András kúriában” ; Vásárhelyi Vera szülői házában történt .- Elek, házassági any.k.bejegyzés, (mert közigazgatásilag Lőkösháza Elekhez tartozott ) – ( jelenleg Idősek Otthona, Lőkösháza ).
Az egyházi szertartás a ” Breda” majorban lévő; Vásárhelyi Albertné által emeltetett Szent Anna kápolna ( Fölszentelve.1845. szeptember 5.) – falai között zajlott. ( amely azóta lebontásra került), és nem a kastélyban.
Vásárhelyi Veronika szépapja; kézdivásárhelyi VÁSÁRHELYI I. János ,- Arad vármegye alispánja és királyi tanácsos -, a Vásárhelyi kastély építtetője volt.
dr. Kállay Miklós miniszterelnöknek három fia ( ! ) született Kállay Heléntől: dr.Kállay Kristóf, Kállay Miklós és KÁLLAY ANDRÁS ( 1919-1995) kormányzói testőrfőhadnagy, máltai lovag.. Felesége: szentmiklósi és óvári gróf Pongrácz Erzsébet (1921),
akik gyermeke DÉNES !
( 1948 )
Tehát, – DÉNES – a miniszterelnök egyik unokája. Kitelepítették a családjukat, ezért ők laktak Cseh Istvánnékkal.
Üdvözlettel. Gyevnár Erika genealógus
Köszönöm szépen a precíz kiegészítést!
A kérdéses kastély (“Bréda major”) épp az elmúlt hetekben nyitotta meg újra kapuit a látogatók előtt – mint egyfajta múzeum és rendezvényközpont. Ha minden igaz, a nevezetes kápolnát is vissza fogják állítani a jövőben!
Üdvözlettel, Klemm Tamás
Mondják: “Az élet a legjobb regényíró” ,,, így is van, ez a történet is kész regény, élvezettel olvastam, s nem kevésbé a Kastély története is,, mint ahogy Bagyinszki Zoltán írja ottjárta után félve hogy lassan az enyészeté lesz a kastély, majd 15 év múlva ujra felkeresve örömmel tudósít a Kastély ujjászületéséről …/www.bagyinszki.eu/, érdemes felkeresni, nagy élmény lehet a valóságban…gyorica