Régóta érdekel a II. világháború és ezen belül is az Elek környéki események. Mivel kevés könyv dolgozza fel a helyi történéseket, ezért kutatásba kezdtem. Már egy kisebb kiadványra való anyag összegyűlt, amelyben a harcok előzményeit, a harcokat és közvetlenül a háború utáni eseményeket igyekeztem összegyűjteni.
Ennek az időszaknak szerves részét képezi Joseph Nikolaus Schultz halála is. Ő a Volksbund egyik helyi vezetője volt és a szovjet katonák 1944 szeptember 24-én ölték meg a Batthyány utcai házánál. A szemtanúktól összegyűjtött információkat rendszereztem és a tanúk nevét elhallgatva írtam le. Sajnos a nevét nem szívesen vállalta volna senki egy megjelenő könyvben, hiszen még ma is “kellemetlen” ez a téma.
Ekkor szembesültem vele, hogy sokan vajmi’ keveset tudnak róla, hogy mi is volt az a Volksbund, vagy a Hűségmozgalom. Ezért ezzel a két mozgalommal kapcsolatban is információ gyűjtésbe kezdtem. Most ezeket szeretném itt közzé tenni.
A kutatásom során sajnos tapasztaltam, hogy kevesen tudnak vagy hajlandóak erről beszélni. Nagy segítségemre volt Csipes Antal: Elek története és Rapajkó Tibor a II. világháború helyi eseményeit feldolgozó munkája. Ezen művek segítségével még pontosabbá és részletesebbé tudtam tenni az írásomat.
Elek a népi német mozgalmak életében.
Hogy egy mozgalom “jó” volt vagy “rossz” azt mindig az eszme dönti el, amit képvisel. Azt meg, hogy egy ideológia “jó” vagy “rossz” , azt pedig a történelem, az utókor és egy háború után a “győztesek”. Én úgy vallom, nem szabad egy korból egy-egy ideológiát kiragadni és úgy “lecsupaszítva” ítéletet mondani felette. Azt az adott történelmi hangulatban és környezetben, az akkor élő embereket figyelembe véve lehet csak megérteni és értelmezni.
A kutatásaim során sajnos találtam olyan könyvet is amely, téves információkat tartalmazott…. De találtam olyat is, amely elég “használhatónak” bizonyult, ez pedig Tilkovszky Lóránt: Ez volt a Volksbund című könyve volt. Ebben a könyvben leltem rá a következő képre, amelyen az első országos Volksbund nagygyűlésen (alakuló gyűlésen) megjelent települések táblái (nevei) láthatóak.

Mintha az “ELEK” felirat is olvasható lenne…
Kapcsolódó cikkek:
Wittmann Attila