2011 nyarán fedeztem fel az eleki temetőben egy szerényen meghúzódó síremlékegyüttest.
Az egyik sírkő hátoldalán a következő felirat olvasható:
Itt nyugszanak
Báró
Tomassich Miklós
1769-1848 és neje
györöki
Edelpacher Antónia
1777 – 1829 gyermekeik
Miklós, Károly, Klára és férje Bíró Imre, valamint Imre, a család utolsó sarja és neje Zettykó Anna s ezek gyermekei Ilona és László.
Holttestük maradványait lökösházi volt birtokukról kegyeletes lélekkel e helyre hozatta 1931. szept.2-án dédunokájuk: gávai Dr. Gaal Jenőné szül. Varjassy Lenke
Dr.Gávai Gaál Jenő nevét egy ideig utca is viselte Eleken, egyebek mellett az ő érdeme, hogy Elek 1921-ben a trianoni döntéssel mégsem került Romániához.
Édesapám elbeszéléséből tudom, hogy egy későbbi leszármazott szintén a Varjassy Lenke nevet viselte. Ő egy ideig Eleken élt, igen szerény körülmények között.
Tomassich Ilka és László síremléke:
Kapcsolódó írások:
https://elekfoto.com/2012/04/26/ki-volt-gavai-gaal-jeno/
https://elekfoto.com/2013/06/05/elek-a-huseg-varosa/
https://www.geni.com/people/Mikl%C3%B3s-Tomassich/6000000035921232846
Mester Klára
A báró Tomassion major cikkhez kapcsolódik a bejegyzés.( minő véletlen ) Bár, tévesen feltüntetett névvel! A térkép helyes olvasata; báró Tomassich – és nem! Tomassion…
A.,
Tomassich báró Lőkösháza–
Antonienfeld/Pokornymajor
kúria ( lebontották.* )
B.,
Tomassich báró Lőkösháza–
Tomassichmajor/Gaálmajor
kúria ( lebontották. * )
A helytörténet számon kéri az alapos és hiteles kutatási előzményeket.
A Tomassichok ükunokái ma is itt élnek eleken. Akit pontos adatok érdekelnek azok keressenek engem bátran.
Kedves Gábor!
Érdeklődve olvastam az itteni család történetet,
ha minden igaz, akkor én is a csejthei ághoz tartozom és
szívesen vennék még sok-sok újabb információt! 🙂
Figyelmesen olvasva felfedezhető, hogy a két bejegyzés nem ugyanattól a személytől származik, az írások mintegy “felelgetnek egymásnak” – finoman korrigálva.
Az észrevételt köszönjük.
A fent látható sírokat 3 éve váltottam meg 25 évre. Ugyanis néhány elekinek szemet szúrt az örökváltság.
Kedves Gál Gábor!
Köszönöm a kiegészítéseket. Tudtam eddig is, hogy sok érdekes sorsú ember él/t Eleken, íme egy újabb adalék!
Üdvözlettel:
Mester Klára
A Tomassich major (kastély) az eleki Varjassy család tulajdona volt 1949-ig. Akkor sajátították ki tanyasi iskolának. (a kisajátítási jegyzőkönyv eredeti példánya nálam van). 1952-ben Vörös csillag néven lökösházi TSz lett belőle. Így használták egészen az 1975-ös évig, de mivel a településtől túl messze volt nem villamosították hanem lebontották.
Kiegészítés:
Eleki Krónika – 2007. szeptember
A Tomassichokról
Az 1930-as évek elején Lökösházáról az eleki római katolikus temetőbe helyezték át a báró Tomassich család maradványait. A sírkő ma is őrzi az egykori családtagok neveit.
A régebbi térképeken még szerepel a Báró Tomassich -major neve is, amely nem messze Lökösházától található, szerencsére még most is Magyarországon!Kik voltak a Tomassi-chok? Erre most már nem nehéz válaszolni, mert pl. a család egyik leszármazottja ma is Eleken él. /Lökösháza 1949-ig Elekhez tartozott./ Az eleki Gál Gábor azon kérdéssel fordult ezen sorok írójához, hogy miért nem foglalkozik az Eleki Krónika a Tomassichok-kal, Varjassyakkal, illetve a Gaálokkal. A válasz erre az volt, hogy nem volt tudomásunk arról, hogy élnek utódok pl. Eleken. A személyes találkozás egyértelműen azt eredményezte, hogy az elmondott, de a mai elekiek számára szinte teljesen ismeretlen családtörténet méltó arra, hogy mindenki megismerje! Gál Gábortól a következőket tudtuk meg: Tomassich Miklós 1808-ban kapott bárói címet, a felesége Edelspacher Antónia volt. A család horvát eredetű, eredeti nevük Mogorovics. Nekik hét gyermekük született, köztük Júlia, a többiek azonban sajnos meghaltak! Júlia Lenkiss Gergelyhez ment feleségül, az ő leányuk, Lenkiss Gizella lett dr. Varjassy Gyula felesége. Az ő leányuk Varjassy Lenke, aki Dr. Gaál Jenőhöz ment feleségül, akinek köszönhetően maradt magyar kézen Elek, és Lökösháza az I. világháború után! Nekik nem született gyermekük. Dr. Varjasy Béla szintén Dr. Varjassy Gyula testvére volt, az ő fia pedig Varjassy Lajos /1879-1946/ aki Párizsban született, és aki bekerékpározta Nyugat-Európát a boldog békeidőben. Neki három leánya született, köztük Lenke is, ők már nem csak Lökösházán, hanem Eleken a Tompa Mihály utcában is éltek. Tőlük vettek el mindent, illetve jogtalanul bűnhődtek származásuk miatt! 1990 után nem kívántak visszaszerezni semmit sem!
Varjassy Lenke első férje volt Donnert Bonifác, aki egy híres cirkuszos családból származott. Gál Gábor elmondta azt is, hogy a Varjassyak 1685-ben kaptak nemességet csejtei előnévvel. Valószínűleg ez a család is horvát eredetű, hisz eredeti nevük Vranovits volt. A Varjassyak is az 1841-ben épült Tomassich-majorban éltek. A kastélyukat később lerombolták, még egy fénykép sem maradt róla. A Varjassyak Trianon előtt kb. 600 holdon gazdálkodtak Gál Gábor, Varjassy Lajos dédunokája, lelkes családfakutató is, aki részben folytatja az elődök életformáját, hisz maga is gazdálkodik, munkahelye pedig az EVI Kft., ahol tévés és internetes szolgáltatások zavartalanságáért dolgozik technikusként. Tervei közt szerepel emléktábla-avatás az elődök tiszteletére Eleken, illetve az egykori családi kastély helyén. /Ezek nagyon szép és tisztességes dolgok, melynek egy demokráciában nincsenek különösebb akadályai, csak élni kell a lehetőségekkel!/ A Tomasichokról interneten is sokat lehet olvasni, sőt van ilyen honlap is: www.tomassich.hu. A Varjassyakról a következő számban is olvashatnak.
Rapajkó Tibor
Tisztelt cikk író! Nekem van képem és egy makettem is a Varjassy majorról. Én is leszármazott vagyok.(sandor323232@gmail fel veheti velem a kapcsolatot ha érdekli.
Visszajelzés: Elvtársnő vagy Úrhölgy, esetleg Hölgyem? | elekfoto